Kniha návštěv

Datum: 31.05.2018

Vložil: Albertsep

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is an essential part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate can be found just in front of the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of forms of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma on the urinary tract or by infections via other parts of the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to create the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies suggest that several ejaculations a week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat beef moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to look at to be sure a proper prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you should go for prostate examination at least one time 12 months.

Datum: 09.03.2012

Vložil: Kača s Amálkou a Kessinkou =)

Titulek: www.chlupacci.kx.cz

Čauky, jedu na stejný tábor jako ty, a jelikož tam jedu sama (bez kámošů), hodilo by se mi kdybych se s mým spolubydlícím v chatce dopředu znala. Našla jsem tě podle listiny přihlášených. Nehledáš náhodou taky spolubydlící ? xD. Jinak doufám že sem do tvojí návštěvky chodíš ;). Měj se, Kača s Amálkou a Kessinkou.

Datum: 14.03.2012

Vložil: Hanka

Titulek: Re: www.chlupacci.kx.cz

Ahoj Kačo,já na ten tábor jedu s manželem a s dcerkou, takže budeme v chatce spolu. Ale jede tam i moje ségra, tak kdyby si chtěla můžeš být v chatce s ní. Tady jsou její stránky https://borderka-harrietbow.webnode.cz/

Datum: 01.08.2011

Vložil: Věra Vondrová

Titulek: Moc se ti to povedlo

Ahoj Hani,
moc se mi nové stránky líbí a už se těším až je doplníš fotečkama hafiku budu se těšit.Už mám stránky nastavené v oblíbených .

Datum: 27.07.2011

Vložil: Kristýna

Titulek: Jo to se ti povedlo:-)

Moc pěkné stránky Hani. Budu koukat a těšit se na nové zážitky.

Datum: 27.07.2011

Vložil: Šárka, Elinka+Akim ( www.elinkaunas.estranky.cz )

Titulek: ahojky

Ahojky Hani,
moc krásné stránečky, budeme průběžně nakukovat:-) Jinak já musím taky na ty naše hodit fotečky z tábora a tak a trochu je provětrat, už jsem tam strašně dlouho nic nedělala.

Přidat nový příspěvek

Pro zobrazení náhledu zadejte váš API klíč a zvolte jednu z nabízených služeb (tzv. boardů).